Tradycja świętowania 1 czerwca jako Dnia Dziecka liczy przeszło pół wieku. Został on ustanowiony w celu upowszechnienia ideałów i celów związanych z prawami dziecka zawartymi w Karcie Narodów Zjednoczonych. Powstał w 1954 roku z inicjatywy ONZ i obchodzony jest od 1955 roku w wielu krajach na świecie. W Polsce oraz innych państwach bloku wschodniego Międzynarodowy Dzień Dziecka był obchodzony już od lat pięćdziesiątych, zawsze 1 czerwca.
Klasy IV i V udały się na rajd pieszy do Gruszczyna. Na miejscu czekała na nich miła niespodzianka. Rodzice przygotowali ognisko, zapas drewna, kije do kiełbasek , wodę do picia oraz miejsca do siedzenia. Na początku udaliśmy się do ruin kościoła św. Michała. Uczniowie poznali historię tego miejsca, wraz z krążącymi o nim legendami. Rozpaliliśmy ognisko. Było pieczenie kiełbasek, śpiewy, tańce, gry i zabawy. Na zakończenie czekało na uczniów tajemnicze zadanie – odszukanie skarbu ukrytego w ruinach. Okazało się, że rodzice ukryli duże pudło z cukierkami. Radości było co niemiara, kiedy udało im się je odnaleźć. Wszyscy wspaniale się bawili. Serdecznie dziękujemy rodzicom za cudowny Dzień Dziecka.
DZIEŃ DZIECKA Z BIBLIOTEKĄ
Dzień Dziecka jest obchodzony w trakcie Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. W tym roku pod hasłem „Lubimy czytać polskich autorów”, dlatego utwory największych polskich klasyków królowały na ,,bibliotecznych salonach”. Tygodnie Czytania Dzieciom to największe święto w ramach, trwającej nieprzerwanie od 2001 roku, kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, do której nasza szkolna biblioteka przyłączyła się już 20 lat temu.
Uczniowie klas 0-III ze szkoły w Bukowie świetnie bawili się przy wierszach takich jak: ,,Abecadło", ,,Samochwała", ,,Kaczka Dziwaczka", ,,Pan Kotek był chory" czy ,,Leń". Po wysłuchaniu każdego utworu, na dzieci czekały ciekawe zadania, które obejmowały: zajęcia ruchowe, quizy, układanie alfabetu, puzzle, zbieranie stokrotek, wyścigi w workach, kalambury, a także odgrywanie scenek dramowych. Podczas zabaw i nowych wyzwań, uczestnikom towarzyszył uśmiech oraz książka. To był chyba udany dzień…
„Dzień Dziecka w zamkowych klimatach”
Podróże, wspólne wyjazdy, spotkania klasowe, wydawałoby się rzecz oczywista, będąca na wyciągnięcie ręki, dostępna w każdej porze roku. Jednak ostatni rok szkolny pokazał jak bardzo możemy się mylić. To co było zwyczajne, stało się w ostatnich miesiącach nieosiągalne. Tym bardziej po okresie zastoju w wyjazdach, uczniowie klasy VIB i VIII ze Szkoły Podstawowej w Bukowie pod okiem wychowawców Barbary Smól i Sławomiry Jambor mogli cieszyć się wycieczką do malowniczego miasteczka Chęciny. Poznać bliżej jego historię, zabytki i przyrodę. Odkryć to co nieznane i spojrzeć bardziej dorosłym wzrokiem na obiekty, które są symbolem tego przeuroczego miasteczka. Zamek królewski, przepiękna kamienica „Niemczówka”, klasztor Bernardynek, kościół i klasztor Franciszkanów, układ urbanistyczny miasta to tylko część obiektów znajdujących się w programie wycieczki, którą poprowadził przewodnik chęciński Dominik Kowalski. Na dziedzińcu zamku królewskiego, uczniowie na własnej skórze poznawali średniowieczne metody karania więźniów, a z wieży widokowej podziwiali malowniczą panoramę otaczających pasm górskich.
Wycieczka do Chęcin była okazją do spędzenia czasu razem, odnowienia przyjaźni, a przede wszystkim poznania i odkrywania na nowo swojej okolicy.
Klasa VI B z wychowawcą składa serdeczne podziękowania firmie Lhoist Bukowa za sfinansowanie wyjazdu.
Zoo „Leśne Zacisze”
7 czerwca cztery grupy ze Szkoły Podstawowej w Bukowie: oddział przedszkolny, klasa I, II i III wybrały się do Zoo „Leśne Zacisze”. Wyjazd zorganizowany został z okazji Dnia Dziecka. Lisów przywitał nas piękną pogodą. Podziwialiśmy ogromną ilość odmian i gatunków zwierząt, ptaków oraz bujną roślinność. Ze zwierząt egzotycznych zachwycił nas lew, a z atrakcji ogromny park rozrywki. Zwieńczeniem tego pełnego wrażeń dnia był grill z pysznymi kiełbaskami i zakup pamiątek. Dzieci wróciły zadowolone i przepełnione wrażeniami.
Wycieczka rowerowa
W dniu pierwszego czerwca, klasa VIa z Zespołu Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Bukowie, uczestniczyła w rajdzie rowerowym. Jechaliśmy między innymi leśnymi ścieżkami oraz wśród łąk i pól, podziwiając piękno przyrody najbliższej okolicy. Przejechaliśmy około 25 kilometrów. Prostą i niesprawiającą nikomu trudności trasę, opracował Tomasz Tatar. Naszym docelowym miejscem był Żurawski Ług. Po krótkim odpoczynku, będąc już na miejscu, uczniowie przystąpili do doświadczeń i obserwacji biologicznych. “Uzbrojeni” w lornetki, lupy, mikroskopy do zajęć terenowych i sprzęt laboratoryjny badali stan czystości wody i powietrza. Próbowali dostrzec bobry w pobliżu żeremi, żurawie i czarne bociany. Rozpoznawali i opisywali charakterystyczne rośliny dla tego miejsca, np.: bagno zwyczajne, turzyce czy mchy torfowce. Ćwiczenia do zajęć terenowych przygotowała Ewa Chyb. W drodze powrotnej, na nieużytkach, uczniowie pozyskali kilka nowych roślin do klasowego zielnika. Do szkoły wróciliśmy trochę zmęczeni ale w świetnym nastroju planując kolejną wycieczkę.