Pieczenie chleba w dawnych czasach było ciężką pracą i trudnym zadaniem, dlatego chleb otaczany był szczególnym szacunkiem i czcią. W dzisiejszych czasach niestety, coraz bardzie zanika szacunek jakim był darzony ten codzienny pokarm i praca związana z jego wytwarzaniem. W dniu 9 czerwca 2021 roku uczniowie klas I, II i III Szkoły Podstawowej w Bukowie pod opieką wychowawców udali się na warsztaty edukacyjne do Krasockiego Muzeum Chleba i Gminnej Publicznej Biblioteki w Krasocinie.
Pierwsza część warsztatów odbywała się w scenerii zabytkowego ,,Wiatraka”. Podczas tych zajęć uczniowie poznali dawne życie na wsi, trudy pracy rolników, podstawowe rodzaje zbóż oraz kolejne etapy powstawania chleba. Następnie tworzyli swoje prace plastyczne, z wykorzystaniem różnych rodzajów ziaren oraz uczestniczyli w grach i zabawach ruchowych popularnych na dawnej wsi m.in. rzucali kulami z siana do kosza, biegali po ściernisku z kulkami siana, grali w grę ,,Ogień”, naśladowali odgłosy wiejskich zwierząt i sprzętów rolniczych. Pan Grzegorz jako Chłop Świętokrzyski opowiedział dzieciom w starodawnej gwarze „Bajkę o Kasiuni” oraz podśpiewywał staropolskie piosenki i przyśpiewki.
Po warsztatach uczniowie zostali oprowadzeni po 100 letnim Muzeum Chleba. Obejrzały wnętrze wiatraka, poznały jego historię i eksponaty. Druga część przeniosła się do biblioteki, gdzie odbyło się spotkanie z książką o tematyce dawnej wsi, jej obyczajach i tradycjach. Następnie uczniowie wykonali prace plastyczne – wiatraki oraz koguciki.
Na koniec uczniowie otrzymali gadżety z logo biblioteki i Krasockiego Muzeum Chleba.
Serdecznie dziękujemy za wspaniały dzień!
Przepełnieni pozytywnymi doznaniami wróciliśmy bezpiecznie do domu. Ten wyjazd będziemy długo wspominać!