Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek i najlepszy czas aby zapoznać najmłodszych czytelników z biblioteką i jej zasobami. Chcąc pokazać dzieciom jak ważną rolę pełni książka w codziennym życiu i jak wiele radości może przynieść obcowanie z nią. rozpoczęliśmy cykl zajęć czytelniczych pod hasłem „Bajkowy poranek”. W ramach naszych spotkań, w każdy wtorek, nauczyciele będą czytać głośno ciekawe baśnie i bajki.
Podczas pierwszego spotkania , uczniowie klasy „0” wysłuchali bajki
„ O rybaku i złotej rybce”, zapoznali się z zasadami dbania o książki oraz poszukiwali zaginionych literek.
W czasie czytelniczych poranków wykorzystamy też „bajki terapeutyczne”, które dotyczą zagadnień i problemów istotnych dla dzieci, trudnych dla nich emocjonalnie, np. pierwsze dni w szkole, wizyta u lekarza, lęk przed ciemnością. Zajęcia mają na celu pomóc dzieciom przezwyciężać ich problemy, wzmocnić poczucie własnej wartości i samoocenę. Postaramy się, aby różnorodny dobór literatury dziecięcej pomógł dzieciom w rozwijaniu własnych zainteresowań oraz wywołał przyjemne skojarzenia związane z czytaniem.
W czasie każdego spotkania będziemy stosować różnorodne formy i techniki terapeutyczne wzbogacone o elementy: plastyczne, ruchowe, muzyczne bądź teatralne. Zamierzamy wykorzystywać, oprócz tradycyjnych metod biblioterapeutycznych, źródła alternatywne, jakimi są m.in.: rysunki, pacynki, klocki, książki-zabawki, gry edukacyjne. Ponadto planujemy: wykonywanie ilustracji do czytanego utworu, wcielanie się w rolę wybranego bohatera literackiego, przedstawienia scenek dramowych. Pragniemy rozbudzić w najmłodszych czytelnikach wyobraźnię i zaszczepić nawyk czytania.
Mamy nadzieję, że dzięki takim spotkaniom dzieci pokochają książki.
Opiekunowie zajęć Aneta Banaś i Joanna Bebel