• Konkursy przedmiotowe

          • Do III etapu konkursów przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Kielcach zakwalifikowali się:

            1. Amelia Wijas - V Wojewódzki Konkurs z Biologii dla uczniów szkół podstawowych (opiekun Ewa Chyb);

            2. Szymon Mikołajczyk - V Wojewódzki Konkurs z Historii dla uczniów szkół podstawowych (opiekun Beata Mazur).

            Gratulujemy i życzymy jak najlepszych wyników w III etapie.

        • XVI Gminno- Parafialny Konkurs  Szopek Bożonarodzeniowych
          • XVI Gminno- Parafialny Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych

          • 20 grudnia 2023 r. w Placówce Kultury w Krasocinie odbyło się uroczyste podsumowanie już „XVI Gminno-Parafialnego Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych” organizowanego przez Zespół Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Bukowie.
            Celem konkursu jest popularyzacja obrzędowości i ludowej twórczości artystycznej związanej ze Świętami Bożego Narodzenia.

            Powszechnie uważa się, że jako pierwszy w historii żywą szopkę bożonarodzeniową wystawił w Wigilię 1223r. św. Franciszek z Asyżu. Działo się to w miasteczku Greccio, gdzie mieścił się zakon franciszkanów, a Franciszek, chcąc przybliżyć ludowi tajemnicę narodzin Chrystusa, zaangażował do jej budowy okolicznych mieszkańców, którzy wcielili się w postacie św. Rodziny, pasterzy oraz Trzech Króli. Do wypełnionej sianem stajni wprowadzono również żywe zwierzęta – woła i osła. Po śmierci św. Franciszka w 1225r. tradycja budowania szopek była kontynuowana i trafiając na podatny grunt, rozpowszechniła się wkrótce na całą Europę, a potem na cały świat.

            Hasło przewodnie tegorocznej edycji konkursu to ”EKOLOGIA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA” z okazji 800.rocznicy pierwszych jasełek.

            Komisja konkursowa, w dniu 14 grudnia 2023r, oceniała szopki uwzględniając: tradycyjność i nawiązanie do kanonu szopki, samodzielność wykonania figurek, użycie materiałów wtórnych do wykonania szopki, zgodność z hasłem przewodnim i ogólne wrażenie oraz trwałość formy.

            Jak co roku do konkursu zgłosiły się wszystkie szkoły z naszej gminy, prezentując 12 wyjątkowych stajenek. Szopki wykonane zostały w różnych technikach. Jedne odznaczały się bogatym zdobnictwem, mnóstwem misternie wykonanych detali i ozdób, niezwykłą kolorystyką. Inne – zachwycały skromnością, prostotą, kunsztem wykonania ale wszystkie było eko.

            Jury w składzie: ks. Tadeusz Siciarski, z-ca Wójta – Jacek Sienkiewicz, pani dr Ewa Szczecińska, dyrektor Biblioteki Publicznej w Krasocinie- Magdalena Kowalczyk, przewodniczący Rady Gminy w Krasocinie-Bogdan Bukowski, radni: Grzegorz Wijas, Dariusz Frączek, Krzysztof Gniewkowski, wyłoniło zwycięzców w dwóch kategoriach.

            W kategorii klas I-IV:

            I miejsce Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Czostkowie

            II miejsce Szkoła Podstawowa im. Prymasa Tysiąclecia w Mieczynie

            III miejsce Szkoła Podstawowa w Krasocinie

            Wyróżnienia:

            Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Olesznie

            Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Cieślach

            Szkoła Podstawowa w Bukowie

            Kategoria klas V-VIII

            I miejsce Szkoła Podstawowa w Krasocinie

            II miejsce Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Cieślach

            III miejsce Szkoła Podstawowa w Bukowie

            Wyróżnienia:

            Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Czostkowie

            Szkoła Podstawowa im. Prymasa Tysiąclecia w Mieczynie

            Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Olesznie

            Uroczystość uświetniły występy uczennic ze szkoły w Bukowie: Natalii Krzyżyk, Antoniny Gawor i Amelii Wijas pod kierunkiem p. Gabriela Kowalczyka.
            Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, statuetki i nagrody.

            Nagrody ufundowali: Dyrektor ZPO im. Jana Pawła II w Bukowie, ks. Proboszcz Tadeusz Siciarski , Rada Gminy Krasocin, dr Ewa Szczecińska i radny powiatowy Leopold Kwapisz.

            Miło nam, że sztuka budowania szopek w naszej gminie nie ginie, a wręcz posiada swoją ogromną siłę.

            DZIĘKUJEMY

             Aneta Banaś, Ewa Terpic- Zając i Agnieszka Kwapisz

             

             

        • Warsztaty bożonarodzeniowe w Bibliotece Publicznej w Bukowie
          • Warsztaty bożonarodzeniowe w Bibliotece Publicznej w Bukowie

          • Okres poprzedzający Święta Bożego Narodzenia jest jednym z najpiękniejszych w roku, z uwagi nie tylko na uczucia religijne, ale także i estetyczne. Obowiązkowym elementem tych świąt są ozdoby i dekoracje. W celu przypomnienia i zaprezentowania technik tworzenia tradycyjnych ozdób choinkowych p. Aneta Siwek- bibliotekarka Biblioteki Publicznej w Bukowie zorganizowała  warsztaty bożonarodzeniowe i zaprosiła na nie dzieci klas I-III ZPO im. Jana Pawła II w Bukowie.

            Uczniowie klas I-II ozdabiali szklane kule, z których powstawały różnokolorowe bombki. Zaś uczniowie klasy trzeciej wykonali aniołki techniką makramy. Zabawa była świetna. Wszystkie prace, które powstały podczas warsztatów dzieci zabrały ze sobą do domów. Dało im to dodatkową satysfakcję-fakt, że wykonały je samodzielnie. Wykonanie ozdób choinkowych pozostanie dla dzieci niezapomnianą, kolorową i ciekawą przygodą. Ponieważ nic tak nie cieszy jak wspólne tworzenie. Dziękujemy p. Anecie Siwek za zaproszenie i możliwość wspaniałej zabawy.

        • Warsztaty plastyczne ,,Słoik jak malowany”
          • Warsztaty plastyczne ,,Słoik jak malowany”

          • Dzieci z oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Bukowie brały czynny udział w warsztatach plastycznych pt. ”Słoik jak malowany” zorganizowanych przez Publiczną  Bibliotekę w Bukowie. Młodzi i zdolni uczestnicy zajęć mogli własnoręcznie ozdobić szklane słoiki poprzez malowanie  oraz tworzenie unikatowych, zimowych prac. W trakcie spotkania dowiedzieli się jak zrobić prostą, krok po kroku, zimową dekorację z mini choinkami. Każdy otrzymał pakiet materiałów niezbędnych do wykonania swojej pracy.

            Jak powszechnie wiadomo, dzieci uczą się przez zabawę. Warsztaty miały charakter edukacyjny, były dla dzieci czystą frajdą, a przy tym nauką! Dlatego oprócz ciekawie spędzonego czasu młody ”warsztatowicz”            w ciekawy i niekonwencjonalny sposób mógł rozwijać swoje zdolności plastyczne oraz manualne, bez wykorzystania do tego smartfonów, komputerów czy innych urządzeń elektronicznych.

        • Kreatywne warsztaty  w Muzeum Zabawek i Zabawy oraz Magii Karmelu
          • Kreatywne warsztaty w Muzeum Zabawek i Zabawy oraz Magii Karmelu

          • 19 grudnia 2023 r. najmłodsi uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Bukowie wybrali się na przedświąteczny wyjazd do Kielc i odwiedzili Muzeum Zabawek i Zabawy, które posiada ogromną kolekcję zabawek zarówno historycznych, jak i współczesnych. Zawitali też do Manufaktury Słodyczy -  Magii Karmelu. Ponad 60 osobowa grupa uczniów podzieliła się na 2 zespoły.

            Na jednych czekały w muzeum wyjątkowe i kreatywne zajęcia edukacyjne połączone ze spotkaniem Mikołaja, a w tym samym czasie  pozostali uczniowie mogli się przekonać jak w magiczny sposób, bez użycia maszyn powstają kolorowe lizaki i cukierki. Po intensywnie spędzonych zajęciach w każdym zespole nastąpiła zmiana  zwiedzanych miejsc, które oddalone są od siebie o 100 metrów.

            Podczas wędrówki po muzeum wszyscy mieli okazję oglądać i podziwiać wspaniałe eksponaty, jak również rozwiązywać zagadki o Mikołaju i  poszukiwać różnych rekwizytów ukrytych na salach ekspozycyjnych: listów, czapki, dzwonka, laski, rękawiczek, kluczy….     

            Niemal cały czas pobytu w muzeum uczniowie bawili  się w poszukiwaczy tajemnic. Ale największą z nich było odnalezienie i uwolnienie Mikołaja, który został zamknięty w  osobnym pomieszczeniu. Radości było co nie miara. Po sympatycznej rozmowie  wszyscy otrzymali  słodki upominek i zrobili pamiątkowe zdjęcie .

            W Magii Karmelu uczniowie doświadczali  jak powstają  słodkości od momentu wylania gorącego karmelu na kamienny stół, poprzez nadanie im kształtu, barwy i smaku, aż do pakowania gotowego wyrobu. Każdy karmelek to małe rękodzieło o wyjątkowym smaku i niepowtarzalnym wzorze. Zobaczyli jak zamykały się  w małych karmelkach kolorowe wzory. Można było znaleźć słodycze w ponad czterdziestu wyjątkowych smakach. Mieli możliwość wybrania kształtu i wykonania swojego lizaka. Odwiedziny w Manufakturze Magia Karmelu były niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich uczestników wycieczki. Po pokazie  czekała na dzieci słodka niespodzianka –poczęstunek ciepłymi jeszcze karmelkami!

            Składamy serdeczne podziękowania Firmie Lhoist Bukowa za dofinansowanie naszego wyjazdu.

        • Gminny Konkurs Plastyczny "Choinka Bożonarodzeniowa"
          • Gminny Konkurs Plastyczny "Choinka Bożonarodzeniowa"

          • Do konkursu przystąpiły dzieci z oddziału przedszkolnego i Samorządowego Przedszkola w Bukowie:

            *Alan Mazur

            *Wiktor Kowalczyk

            *Szymon Bodzioch

            *Hanna Moskwa

            *Igor Słabisz

            14 grudnia 2023r. odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu w Samorządowym Przedszkolu w Olesznie.

            I miejsce otrzymał  Igor Słabisz.

            Wyróżnienie Hanna Moskwa

            Gratulujemy!!!

             

        • Mikołajkowa Noc Bibliotek
          • Mikołajkowa Noc Bibliotek

          • Czas oczekiwania na Mikołaja i Święta Bożego Narodzenia jest radosnym okresem w życiu każdego dziecka. Stąd też sam nasunął  się pomysł na kolejną Noc Bibliotek. Tym razem  5 grudnia 2023 roku, w przededniu przyjścia Mikołaja do wszystkich grzecznych dzieci, w naszej szkole zorganizowane zostały świąteczne warsztaty.  Na uczniów klas IV-VIII  czekał list i cztery  ciekawe zadania od Renifera Rudolfa.

            Wszyscy uczestnicy mogli wykazać się  pomysłowością i kreatywnością. W rytmach świątecznych melodii, wśród kolorowych cekinów, brokatów i wielu różnorodnych materiałów, każdy z ogromnym zaangażowaniem wykonywał  powierzone zadania. Z godziny na godzinę piętrzyły się gwiazdy
            z torebek śniadaniowych, łańcuchy, choinki  i  ryżowe bałwanki ze skarpetek dla wszystkich pracowników szkoły.

            W miłej atmosferze i prawdziwie świątecznym nastroju czas mijał bardzo szybko. Wszyscy uczestnicy bardzo się napracowali i zasłużyli na niespodziankę.

            Szkoła w Bukowie była gotowa na przyjście Mikołaja, a każdy zakamarek przypomina, że  święta tuż tuż.

            Naszym Mikołajem okazała się Firma Lhoist Bukowa, która ufundowała materiały dekoracyjne i pizzę dla uczestników mikołajkowej Nocy Bibliotek.

                                                                        Aneta Banaś i Elżbieta Giemza

        • Mikołajkowa wycieczka do Kielc
          • Mikołajkowa wycieczka do Kielc

          • W tym roku Mikołaj oraz jego dzielni pomocnicy postanowili zatrzymać się na dłużej w bawialni FlySky w Kielcach. To jedyne w swoim rodzaju magiczne miejsce, gdzie każdy przeżyje wielką przygodęDowiadując się o tym uczniowie klas I-III z Zespołu Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Bukowie postanowili odwiedzić Mikołaja i  6 grudnia wyruszyli na wycieczkę. Na miejscu czekało na nich mnóstwo atrakcji. Najmłodsi skorzystali m.in. z kąpieli w basenach z kolorowymi kulkami, armatek pneumatycznych, zjeżdżalni pontonowej, kilkupiętrowego labiryntu pełnego niespodzianek itp.

            Wspaniałą atmosferę wprowadzały również animatorki, dbając o bezpieczeństwo i komfort małych gości. Nie było miejsca na nudę!

            Ważnym  i wyczekiwanym punktem wycieczki było spotkanie ze Św. Mikołajem, który obdarowywał dzieci słodkościami. Każdy mógł zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie. Pobyt w bawialni minął nam bardzo szybko, a nawet za szybko. Dzieci były zachwycone. Do szkoły wróciły zadowolone i pełne wrażeń z nadzieją, że wkrótce ponownie odwiedzą salę zabaw. Wizyta w bawialni stanowiła także doskonałą okazję do rozładowania niespożytych pokładów dziecięcej energii i co najważniejsze – radosnej zabawy.

            Składamy serdeczne podziękowania Firmie Lhoist Bukowa za dofinansowanie i tym samym umożliwienie dzieciom wspaniałego pobytu w bawialni FlySky.

        • Odwiedziny Mikołaja
          • Odwiedziny Mikołaja

          • Wszystkie dzieci Mikołaja kochają,

            Wszystkie dzieci na niego czekają,

            Moc prezentów każdemu przyniesie,

            Każde dziecko z prezentów się cieszy.

            Wizyta Świętego Mikołaja, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Przygotowują się do niego starannie. Każda grupa wykonuje bardzo ciekawe prace plastyczne płaskie i przestrzenne, na których oczywiście króluje Mikołaj. Różnorodne techniki sprawiają, że każda praca jest oryginalna i ciekawa.

            Oprócz prac plastycznych, przygotowują piosenkę lub wiersz, które będą mogły zaprezentować przed tak wyjątkową osobą. Dzieci uwielbiają te przygotowania i mimo, że zajmują im one wiele czasu, robią to z wielką przyjemnością.

            Nadszedł wreszcie długo oczekiwany dzień. Wszystkie dzieci z oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Bukowie i Samorządowego Przedszkola w Bukowie już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi, nasłuchiwały „Mikołajowych” dzwoneczków.

            Wszystkie przedszkolaki bardzo przeżywały to spotkanie, szczególnie te, które pierwszy raz witały Mikołaja w przedszkolu. Długo oczekiwany gość wywołał uśmiech na twarzach przedszkolaków. Dzieci z ogromną radością przywitały Mikołaja śpiewając mu piosenki, recytując wiersze. Każde dziecko złożyło obietnice, iż kolejny rok będzie grzeczne i posłuszne. Na zakończenie Święty Mikołaj wszystkim przedszkolakom osobiście przekazał piękne prezenty, a w nich – dla każdego coś dobrego.

             

            Dziękujemy Mikołaju.